м. Київ, вул. Сімферопольська 13-А, (067)441-30-03, (066)361-09-31

Початок вирощування на кокосових матах Пауэр

ПОЧАТОК ВИРОЩУВАННЯ У КОКОСОВИХ МАТАХ ФОРТЕКО ПАУЕР

    1. Розміщення кокосових матів у теплиці.

Кокосові мати, рівно як і мінераловатні мати, вкладаються на полістирольні плити, розміщені на підлозі теплиці, або ж безпосередньо на ємності для вирощування. Кокосові мати повинні бути укладені таким способом, аби забезпечити 100% вільний витік надлишку поживного розчину. Не допускається застій поживного розчину в матах.

Після укладки кокосових матів у теплиці, їх необхідно наситити поживним розчином. 

У плівці, де розташований кокосовий мат, заводським методом пророблені отвори під рослини, що висаджуються, і дренажні отвори. У середині кожного отвору для посадки рослин знаходиться отвір діаметром 5 мм для встановлення у нього крапельниці. Ці отвори дозволяють установити крапельниці безпосередньо у сухий кокосовий мат. Завдяки цьому, навіть за наявності дренажних отворів, кокосовий мат рівномірно насичується розчином.

Об'єм плівкового рукава, у котрий поміщений кокосовий мат, більше об'єму насиченого кокосового субстрату. Завдяки цьому залишається достатньо місця для розвитку коренів рослин і зберігається висока повітреємність субстрату протягом усього сезону вирощування. 

2. Насичення спресованих кокосових матів. 

Мати Фортеко Пауер утримують велику кількість води (6,75 л води на 1 кг сухого субстрату), при цьому зберігається висока повітреємність – більше 25 % при повному насиченні субстрату водою.

При насиченні матів рекомендується подавати поживний розчин малими дозами – 50-75 мл на крапельницю. Загальний об'єм поживного розчину, необхідний для насичення вказаного типу матів, складає близько 65% обсягу мату після насичення.

Наприклад, щоб наситити мат 100/20/10 см, необхідно 65% від 20 літрів – 13,0 літрів розчину. 

Поживний розчин для насичення матів повинен мати підвищений вміст кальцію, що має бути ще більшим у перші 2-3 тижні.

Кокосовий субстрат активно поглинатиме підвищені кількості йонів кальцію у перші кілька тижнів. Таким чином, у перші три тижні концентрація йонів кальцію збільшується до 8 моль/л, а концентрація калію зменшується до 4 моль/л. 

ЄС розчину для насичення кокосових матів Пауер повинно бути 3 мСм/см. Кількість добрив, котру необхідно додати в баки А і Б (1000-літрові баки зі 100-кратною концентрацією), наступна: 

Бак А

 

1. Кальцієва селітра                190 кг

2. Хелат заліза DTPA 6%          2000 г

                                   Или 3%    3 л

3. Хелат заліза EDDHA             1000 г

 

Бак Б 

1 Калієва селітра                    35 кг

2 Монофосфат калію                  25 кг

3 Калій сірчанокислий                  5 кг

4 Магній сірчанокислий                55 кг

 

 

Мікроелементи в баці Б 

1. Бор                                                350 г

2. Марганець сірчанокислий 32%             200 г

3. Цинк сірчанокислий 23%                    150 г

4. Мідь сірчанокислий                              20 г

5. Молебдат натрію                                12 г

 Також можна приготувати розчин для безпосереднього насичення матів (при відсутності міксеру). Для приготування 1000 літрів готового розчину необхідна наступна кількість добрив:

Бак А

Кальцієва селітра - 1,04 кг

Бак Б

Калійна селітра - 192 г

Монофосфат калію - 137 г

Сульфат калію - 27 г

Сульфат магнію - 303 г

Комплекс мікроелементів

рН розчину на крапельницях повинен бути 5,2 або навіть 5,0. Це пов'язано із тим, що рН у кокосових матах завжди вище, ніж у мінеральній ваті, оскільки у кокосовому субстраті коренева система розвиважться більш інтенсивно, чим у мінеральній ваті. 

Відповідно до наведених рекомендацій, після насичення матів повинен з'явитися дренаж. Перший дренаж, що з'являється із мату, зазвичай має високий ЄС - більше 6,0 мСм/см. Таким чином, рекомендується промити мати додатковими мінімум 3 літрами розчину, щоб знизити значення ЄС у матах до 3,0-3,5 мСм/см. Перший дренаж із кокосового субстрату матиме коричневий колір, оскільки вимиватиметься дрібна пилюка з матів і органічні таніни. Не рекомендується використання дренажу в перші 2-3 тижні в замкнених системах рециркуляції. Подача поживного розчину з рН 5,0 також допомагає зменшити червоне забарвлення дренажу.

    3. Посадка 

Навіть на поверхність субстрату, яка виглядає сухою, можна виставляти розсаду, заготовлену у мінеральних кубах. Кокосовий субстрат при безпосередньому контакті з дном вологого куба здатен до швидкого насичення вологою, що створює оптимальні умови для укорінення рослин. 

    4. Перший тиждень вирощування

У перший тиждень після посадки рослини необхідно поливати часто, проте малими дозами, не більше 100 мл на крапельницю.

У перший тиждень після висадки частота поливу повинна забезпечити достатню вологість, що обумовить гарний контакт кубика з поверхнею кокосового мату для оптимальних умов укорінення рослин.

При вирощуванні томатів, коли корінь рослини проростає до дна мата, необхідно зменшити кількість циклів поливу. У той же час вологість матів необхідно зменшити на 15-25%. Це допоможе уникнути вегетативного росту молодих рослин. Рекомендовано використовувати вагові платформи для контролю зменшення ваги кокосових матів після нічної перерви в поливах. Для Пауера зменшення вологості на 10% означає зменшення ваги на 6,5% від загального об'єму мату. Для прикладу зниженн на 10% вологості в маті Пауер 100/20/10 означає втрату ваги 1,3 кг.

Коли зав'язалася перша кисть, кількість поливів знову збільшується для досягнення дренажу 30%.  З цього моменту бажаними дозами поливу є від 100 до 125 мл. Отже, якщо маємо три крапельниці на 1 кв.м., це означає полив кожні 100 Дж або 125 Дж. У випадку, коли на 1 кв.м. знаходяться 2 крапельниці, це означає полив 100 мл кожні 66 Дж чи 125 мл кожні 83 Дж.

При вирощуванні перців за тиждень перед зав'язуванням плодів необхідно призупинити поливи для прискорення процесу зав'язування плодів. Це може бути зроблено лише на кілька днів. Коли плоди зав'язалися, звична стратегія поливу з дренажом 30-40% може бути продовжена.

При вирощувнні огірків дренаж повинен стабільно утримуватися на рівні 30%-40%. 

Приблизно через 3 тижні після висадки розсади можна повернутися до типової програми живлення (зі збереженням пропорції К/Са +/- 1). 

На перших тижнях вирощування рН в матах може підвищуватися до 6,5-7,0 мСм/см, що пов'язано з активністю кореневої системи. У той самий час у бак А можна додати аміачної селітри або зменшити рН розчину, що подається, до 5,0. Не варто використовувати більше 10 кг аміачної селітри на 1000 літрів концентрованого розчину. 

У період сезону вирощування вологість матів має знижуватися на 10% щоночі - це дозволить забезпечити гарний стан кореневої системи протягом усього сезону вирощування.  Необхідно враховувати, що зменшення вологості на 10 % означає зменшення ваги на 6,5% від загального об'єму мату. 

СТРАТЕГІЯ ПОЛИВУ КОКОСОВИХ МАТІВ ФОРТЕКО ПАУЕР

1. Кількість розчину для поливу матів Фортеко 

Загальне правило:

На 1 Дж/см2=>3 мл/м2

Тобто кожний джоуль сонячної енергії, що доходить до рослин у теплиці, необхідно давати 3 мл розчину на м2. Це правило діє для культур у плодоносі і містить 25% дренажа. 

Приклад:

Якщо сумарна кількість енергії, виражена у Дж/см2, показана кліматичним комп'ютером, складає 2000 Дж/см2, то кількість розчину на м2 повинна складати 6000 мл (6 л).

Якщо густота рослин складає 3,0 росл./м2, то кожна рослина повинна отримати близько 2,0 л розчину. У цій кількості враховано 0,5 л дренажу (близько 25%).

2. Частота поливов 

Кокосові мати Фортеко Пауер складаються з чипсів і волокон. Вміст повітря в матах Пауер мінімум 25% при висоті мату 7,5 см. Тобто мати Пауер мають високу дренажну можливість, тому дози поливу повинні складати максимум від 100 до 125 мл. Якщо у нас є  3 крапельниці на м2, то 100 мл розчину на крапельницю повинно бути подано на кожні 100 Дж/см2 енергії, а при 2 крапельницях на м2 – 100 мл на крапельницю на кожні 67 Дж/см2 

Використовуємо звичайну пропорцію: 

3 крапельниці на м2                      100 Дж/см2

2,0 крапельниці на м2                               х

 

Х= 200:3 = 67 Дж/см2 

Менша частота поливів призводить до підсушування кокоса і, отже, до генеративного росту рослин. Частота поливів повина бути адаптована до фази розвитку рослин.

3. Дренаж із мату

З момента, коли зав'язалися перші плоди, необхідно зберігати таку часоту поливу, щоб дренаж складав близько 25%.

Вирощуючи на Пауері, можна побачити кореляцію між кількістю дренажу і ЄС в дренажі: різниця між ЄС у дренажі і ЄС у поживному розчині стає менше 1, якщо дренаж складає В момент, коли дренаж складає 40%, ця різниця стає менша за 0,5

Рекомендовано змонтувати дренажні лотки для контролю % дренажу і кількості розчину, що виходить з крапельниці, на кожному клапані. Варто пам'ятати, що дренажний лоток не має бути встановленим з наклоном у напрямку дренажу. Лоток повинен бути встановлений горизонтально. Дренажні отвори повинні бути закриті з південного боку для запобігання виходу коренів із мату.

У випадку, коли дренаж буде меншим за 25%, різниця між ЄС дренажу та ЄС розчину, що подається, повинна складати близько 1,5.

При дренажі 25% ця різниця повинна складати 1.

у випадку 40% дренажу ця різниця повинна бути меншою за 0,5. 

Кількість поживних речовин, котрі рослини вивають із кокосових матів Пауер або Профіт, є більшим, ніж із інших субстратів, що використовують для вирощування овочів.

4. Начало і окончание полива

Через високу повітреємність кокосових матів коренева система рослин розвивається дуже швидко і проникає у всю товщу субстрату. Щоб зберегти кореневу систему у гарному стані, необхідно контролювати масу мату (разом з рослинами) після ночі.

Для матів Пауер 10%-зниження вологості означає 6,5% від загального об'єму мату. Тобто зменшення вологості на 10% для матів 100/20/10 см (об'єм 20,0 літрів) означає втрату маси 1,3 кг.

Варто також пам'ятати, що контрольний мат повинен мати такий схил як і інші мати в теплиці. 

У випадку, коли зниження маси мату за ніч складає менше 10% від загального вмісту вологи, останній денний полив рекомендується зробити раніше. Контроль втрати вологості за ніч з допомогою терезів допомагає відрегулювати схему поливу.